"Там, където свършва законът, започва тиранията." ~Джон Лок Нова регистрация | Вход

Трудово обещетение

Публикувано на 17 June, 2015 от Р. М. в Трудово право

Уважаеми Дами и Господа, Предварително Ви благодаря за възможността да Ви изложа моят казус. Предполагам, че става въпрос за осигурително право и по - точно трудово право.

1. Имам трудов стаж 3 години и 4 дни в 2 фирми то трудов договор на осигурителна вноска от 1500лв. на месец. Прекратявам трудовите си взаимоотношения от последната фирма на 19.05.2015г. , като ме освобождават в срок на изпитване по чл. 71 ал. 1 от кодекса на труда .

На 24.05.15г. се регистрирах в бюрото по труда , като безработен, спазвайки 7 дневния срок .

2. Междувременно бях собственик на 2 фирми , като самоосигуряващо се лице. Нотариално продавам 2 те фирми на 11.05.15г. На 14.05 .15г. новият собственик на фирмите ме освобождава от длъжност с протокол- решение на едноличния собственик. След подаване за промяна на обстоятелствата в Агенция по вписването се актуализира информацията : На първата фирма , която е действаща, новият собственик е вписан от дата : 21.05.15г. На втората фирма обстоятелствата се вписват в търговския регистър на 22.05.2015г. Получих решение от НОИ, с което бях информиран , че ще получавам обещетение от 7,20лв./ ден в минимален размер . Поради последна работа във фирмата , която съм бил управител , като самоосигуряващо лице - вписана на 22.05.15г. в Търговския регистър с нов управител.

Въпросите , които бих да задам са следните:

1.Въпросът ми е имам ли възможност да обжалвам и да търся по - голямо обезщетение, а именно 60% от брутното си възнаграждение считано от 18 месеца назад ?

2.Кои срок се гледа нотариално подписания или променените обстоятелства в агенция по вписваният?

3. След като съм се самоосигурявам и не съм внасял пари по фонд безработица , защо изобщо се гледат тези фирми, като аз през срока, през който ще получавам обезщетение няма да участвам в тези дружества?

Адвокат Бойчева: 

Здравейте,

Можете да обжалвате акта на НОИ така като е записано в него. Считам, че сте получили разпореждане, а не решение. Разпореждането се обжалва пред директора на съответното НОИ. А Решението на директора се обжалва пред Административния съд.

Обжалва се самият акт като неправилен и незаконосъобразен.

Нотариално заверен обикновено е само договорът за продажба, но не и решението на едноличния собственик на капитала.

Подадохте ли заявление до НАП, че преставате да се самоосигурявате? /Подава се в 7 дневен срок от настъпване на обстоятелството/

На третите лица е противопоставима датата на вписване в ТР. В случая обаче по- важна е дата на нотариалната заверка, тъй като НОИ не е трето лице.

За съжаление ще трябва да решава съда, а той понякога е непредвидим.

Ако решите да обжалвате наемете си адвокат.

 

адв. Бойчева