"Там, където свършва законът, започва тиранията." ~Джон Лок Нова регистрация | Вход

Вземане (цесия)

Публикувано на 13 Февруари, 2013 от О. Д. в Гражданско процесуално право

Здравейте, уважаема г-жо адвокат.На 14.02.13 получих на името на сина ми уведомление за прехвърляне на вземания (цесия) от банка за получен кредит в размер на 400лв. Писмата са две, като и двете съдържат искане за вземания по един и същи договор, но посочените суми се различават драстично а именно: (1-во писмо) - 420 лв. главница, 957 лв. лихва и 0,00 лв. съдебни разноски. Общ размер на задължението възлиза на 1377 лв. (2 писмо) - 726 лв. главница, 481 лв. лихва и 395 лв съдебни разноски. Размер на задължението общо - 1604 лв. Двете писма съдържат абсолютно еднакви атрибути по отношение на цесия, № на договор и т.н. Какво трябва да направиме в конкретната ситуация? Трябва ли да пуснем възражение до съда с/у искането и може ли да се позовем на срок за давност, тъй като договора за кредит е от м.Август 2008, а вземането е прехвърлено на 12.12.2012г. Предварително благодаря за отделеното време! С уважение О.Димитров

Адвокат Бойчева: 

Здравейте г-н Димитров!

От въпроса Ви не става ясно кой е адресанта на писмото /от кого е/. За да е валидно съобщението за цесия, то следва да е отправено от неудовлетворения кредитор, който е прехвърлил вземането си на трето лице.

Можете да заведете дело с отрицателен установителен иск, че не дължите сумата, като заплатите разноските за държавна такса и адвокат.

Моят съвет е да не правите нищо, а да изчакате кредитора да заведе дело. Тогава с отговора на исковата молба можете да направите всичките си възражения. Съветвам Ви да не пишете отговора сам, а да се обърнете към адвокат.

С уважение

адв. Бойчева